Spor yazarları Fenerbahçe – Sevilla maçını değerlendirdi: ‘Tur tribüne kurban gitti’

Spor muharrirlerinin değerlendirmesi şu formda:

Hilmi Türkay: Benfica’nın hocasıyken Sevilla’ya penaltılarla kaybeden Jorge Jesus, kurada tekrar İspanyol grubu çıktığında memnun olmuştu. 2014’ten bu yana geçen 9 yıllık süreç sonrası Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi olan Jesus, “O günün rövanşı olacak” deyip durumu yeterli kıymetlendirmek istiyordu. Sevilla eski Sevilla değildi, İspanya Ligi’nde sıkıntı günler geçiriyordu. Fenerbahçe için rakibin bu durumu bir avantajdı. Ümitlendik. Heyecanlandık. Lakin olmadı. Birinci maçı deplasmanda 2-0 kaybettik. Dönüşte fatura Jesus’a kesildi. Grup dizilişinde kusurlar yaptığı öne sürüldü. Çeşit mucizelere kalmıştı. Stat büsbütün dolmuştu tekrar. Takımda “radikal” değişiklikler vardı. F.Bahçe baskılı başladı, sonra duruldu. 41. dakikada Valencia’nın penaltı golü ibreyi bize çevirdi. Tribünlerin de motivasyonu arttı. İkinci yarıya coşkuyla girdik, üst üste ataklar izledik. Sevilla, F.Bahçe’nin temposunu düşürmek için her türlü “çirkinliği” yaptı. Gecenin sonunda 1-0’lık galibiyet çeyrek final için Sarı-lacivertlilere yetmedi. Bu Sevilla’yı izledikten sonra “F.Bahçe’ye yazık oldu” demek en doğrusu. (Cumhuriyet)

“5.5 DAKİKALIK İHANET”

Uğur Meleke: “Dün, dönemin en değerli maçının santrası itibariyle fabrika ayarlarını kısmen hatırladı Jesus. Neden 11’de olduğunu kendisi de anlamayan Oosterwolde dışında uyumlu ve tutkulu bir oyuncu kümesi vardı alanda. Fenerbahçe, dönem başında olduğu üzere önde baskıyla başladı, kaybettiği topları çabuk geri kazandı.

54’üncü dakikada son derece manasız bir biçimde kale gerisinden yabancı unsur yağdı alana. O anlarda yeterli bir hava yakalayan oyuncuların ritmini o spor teröristleri düşürdü. Dmitrovic yerde kaldı. Hakem anons yaptırdı. Altay ikaz yapmak için 100 metreden geldi oralara. Beş buçuk dakikalık bir ihanet yaşandı adeta orada. Ve muhtemelen Fenerbahçe’nin galip gelmesini istediklerini tez eden o spor teröristleri, maçın ritmini söndürdüler o yabancı unsurlarla. (Hürriyet)

“TUR TRİBÜNE KURBAN GİTTİ”

Ercan İtimat: “Popülizme gerek yok. Birinci yarıda bir gol bulduktan sonra ikinci devre maçı penaltılara taşıyacak, hatta farklı kazanacak baskıyla oynayan Fenerbahçe, tipi kaybettiyse, sebebi tribündür.

İkinci yarı Valencia’nın gol denemesi geldiğinde Sevilla tam şaşkın durumdaydı. Tam da o sıralar tribünden yabancı husus atmak neyin nesiydi? Dmitrovic tahrik etmiş olabilir. Lakin bu türlü mi bozulur grubun konsantrasyonu? Oynayamayan Sevilla’yı diriltmeye çalıştı tribündeki birileri.” (Milliyet)

“TAKIMI SEYİRCİ DURDURDU”

Attila Gökçe: “Hakemin ricasıyla Fenerbahçeli futbolcular, tribünlerin önüne giderek ‘ricacı’ oldu. Sessizlik ve sükunet istediler. Bunun Türkçesi şuydu: Bırakın da oynayalım. Sevilla’yı değil bizi bozuyorsunuz! Fenerbahçe’yi hayatın en büyük kıymeti olarak kalplerinde aşkla yaşatan tribün ahalisinin, alana yabancı unsur yağdırarak kadronun ritmini bozması! Boşuna dememişler ‘Aşkın gözü kördür’ diye…” (Milliyet)

Gürcan Bilgiç: “Tribünler yükünü almış, umudunu – inancını alandakilere gösterdi. Lakin maçın başındaki tempoyu yitirip, “seyirci” moduna geçince, Sevilla’nın istediği düşük tempoya geçildi. Yarım durumun bile olmadığı birinci yarıda, Ferdi’nin tesirli bindirmesinde Telles’in açılan kolu, penaltı golünü getirdi. İkinci yarıda Fenerbahçe ismine taktik atılımlar vardı lakin Sevilla’nın planı maçı “çamura” yatırmak oldu. Vakit geçirmeler başladı. Yere düşen kalkmadı, hakem üstüne oynandı ve seyirci de bu oyuna geldi. Fenerbahçe tempoyu eline geçirip, şutlarla kaleye yaklaşıyordu ki, kendi seyircisi maçı durdurdu. Olacak iş değil… Jesus’un altı Türk oyuncuyla başladığı maçta Arda ve İsmail kendi sahnelerini kusursuz oynadılar. Ferdi’nin de varlığıyla sağ kanadı kullandılar daima.” (FOTOMAÇ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir