Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddiasıyla akademisyen Uğur Kutay hakkında soruşturma başlatıldı

Yıldız Teknik Üniversitesinde Hz. Muhammed’e hakaret ettiği sav edilen öğretim vazifelisi Uğur Kutay hakkında soruşturma başlatıldı. Kutay, kelam konusu tezleri yalanlamıştı. 

Öğretim vazifelisi Uğur Kutay’ın Yıldız Teknik Üniversitesi’nde verdiği senaryo yazımı dersinde Hz. Muhammed’e hakaret ettiği argüman edildi.

9 Aralık Cuma günü olaya dair Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunuldu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından öğretim vazifelisi Uğur Kutay’a “Halkın Bir Kesitinin Benimsediği Dini Bedelleri Alenen Aşağılama” cürmünden soruşturma başlatıldı. (İHA)

“Ne Peygamber Muhammed’e hakaret ettim, ne müfredat dışı mevzulara girdim

Kutay Medyascope’e konuşmuş, kelam konusu savlarla ilgili şu tabirleri kullanmıştı: 

“…Dilekçede yazılanların değerli bir kısmı o öğrencilerin beni derste yarım yamalak dinlediğini, bir kısmı ise hiç dinlemediklerini gösteriyor. Zira cümlenin yarısını almışlar, öbür yarısını almamışlar. Ben ne onlara hakaret ettim, ne Peygamber Muhammed’e hakaret ettim, ne müfredat dışı hususlara girdim. Kaldı ki ‘senaryo yazımı’ dersinin müfredatı aklınıza gelecek ve gelemeyecek her şeyi kapsar. Mesela, rektörlükten sızdırılan bir dilekçe sonucu bir akademisyenin gaye gösterilmesinden de bir senaryo çıkarılabilir. Dilekçede geçen suçlamaların bir teki bile gerçek değil.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir