HDP Eş Genel Başkanı Sancar: ‘En geniş ittifakı istiyoruz’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’da bir otelde düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Sancar, burada yaptığı konuşmasında “Güçlü bir demokrasi istiyoruz, göstermelik demokrasi değil. Yalnızca parlamentonun güçlenmesinden ibaret bir demokratik programın Türkiye’nin meselelerini çözmeye yetmeyeceğini söylüyoruz. Bunun için kesinlikle iştirakçi, kontrol sistemleri çok güçlü ve toplumsal denetimin tesirli olduğu bir demokratik sistem istiyoruz” dedi.

Sancar, HDP’nin çoklukla sayısal gücü üzerinden tartışıldığını lisana getirerek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu sistemde yüzde 50 artı biri gerektirdiği için, kilit yahut anahtar durumundaki oylar öne çıkıyor. HDP bu sayısal gücü üzerinden koşuluyor. Şayet sayısal gücümüz bu noktaya gelmişse halk dayanağının büyük olduğunu gururla söyleyebiliriz. Bütün kuşatmalara, baskılara, her türlü operasyona karşın bugün HDP bir tahlil gücü olarak görünüyorsa, halk dayanağı evvelki devirlere nazaran önemli bir halde yükselmişse bu bizim gayrette haklı ve inancımızda samimi olduğumuzun teyididir. Bizim temel savımız, sayısal gücümüzü siyasal rolümüze gerçek bir halde dönüştürmektir.”

HDP’nin Türkiye’nin gerçek manada yeni bir başlangıç yapması için “anahtar aktör” olduğumuzu sav ettiğini belirten Sancar, “Mevcut seçeneklerin hepsinden farklı olan demokrasiye, özgürlüğe, adalete giden yolu açacak asıl adresin burası olduğunu söylüyoruz. Yalnızca sayısal gücümüzle bunu yapabilir miyiz? Bu türlü bir argümanımız yok; biz istiyoruz en geniş ittifakla yapalım. Çabayı birlikte yürütelim, seçimlere giderken de nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini tekrar halkımızla toplumun örgütlü temsilcileriyle tartışalım” sözlerini kullandı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir