Finlandiya Cumhurbaşkanı Kahramanmaraş’ta

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın yapacakları ikili görüşmede değerli bildirileri olduğuna inandığını söyledi. Niinistö, 6 Şubat’taki zelzelelerin merkezi Kahramanmaraş’ta kurulan Karacasu Konteyner Kenti’ni ziyaret etti.

Burada bulunan Koordinatör Vali Ağrı Valisi Osman Varol’dan kentteki imkanlar hakkında bilgi alan Niinistö, konteyner kentte yaşayan vatandaşlarla da sohbet etti.

“Verdiğimiz kelamı tutacağız”

Konteyner kent ziyaretinin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki “Üstümüze düşen vazifesi yapacağız, verdiğimiz kelamı tutacağız” kelamlarına ait bir soruyu yanıtladı.

Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarın görüşeceğini anımsatarak, “Yarın bu mevzuda daha çok bilgimiz olacak. Erdoğan’ı uzun müddettir biliyorum. (Erdoğan’ın) Değerli iletileri olduğuna eminim” tabirlerini kullandı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini başka ayrı yürütüp yürütmeyeceğine ait bir soruya ise Niinistö, şu cevabı verdi: “Tek başımıza ilerlemiyoruz ama üye olabileceğimiz gözüküyor. Zira Finlandiya, beklenen her şeyi yaptı. NATO üyeliğine başvurdu ve Türk hükümetiyle Madrid’de başlayan müzakereler yaptık. Bence gerekli her şeyi yerine getirdik. Artık onay için bekliyoruz.”

Niinistö, konteyner kentin akabinde Finlandiyalı arama kurtarma takımının bulunduğu Birleşmiş Milletler İnsani İlgiler Uyum Ofisini (OCHA) de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve alanda incelemelerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir