Dünyanın en büyük transit limanına 300 milyon dolarlık ‘Global’ imza

Enka İnşaat’ın yenileme çalışmalarını yürüttüğü dünyanın en büyük transit limanı Nassau Kruvaziyer Limanı’nda 350 Türk personel çalışırken, yenileme çalışmaları için muhtaçlık duyulan materyaller de Türkiye’den götürüldü.

Global Yatırım Holding ve Küresel Ports Holding Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Kutman,

“Yenileme çalışmalarının akabinde limanın günlük yolcu ağırlama kapasitesi 30 bin bireye çıktı. Bu da 2023 yılı için yalnızca Nassau Kruvaziyer Limanı’nda yaklaşık 4.5 milyon yolcu ağırlamamızı sağlayacak. Bahamalar Hükümeti ve vatandaşları da bu büyümeden faydalanacaklar”

dedi.

Dünyanın en kıymetli kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’e Türk yatırımları damga vurdu. Küresel Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding’in (GPH) portföyünde bulunan Bahamalar’daki Nassau Kruvaziyer Limanı’nda yenileme çalışmaları tamamlandı. Bir diğer Türk şirketi olan Enka İnşaat’ın yenileme çalışmalarını yürüttüğü dünyanın en büyük transit limanı Nassau Kruvaziyer Limanı’nda 350 Türk emekçi çalışırken, yenileme çalışmaları için gereksinim duyulan materyaller de Türkiye’den götürüldü. Nassau Kruvaziyer Limanı gerçekleştirilen çalışmaların akabinde birebir anda 6 kruvaziyer gemisi ağırlayabilecek.

Yaklaşık 4 yıllık çalışmanın akabinde yeni yüzüne kavuşan Nassau Kruvaziyer Limanı, yeni bir rıhtım eklenmesi ve tüm iskelelerin yenilenmesi ve tamiri ile birebir anda dünyanın en büyük kruvaziyer gemi sınıfı olan 3 Icon gemisini ağırlayabilecek.

Açılışta dünya devleri bir ortaya geldi

Nassau Kruvaziyer Limanı’nın biten yenileme çalışmaları açılış merasimine dünya devleri de katılarak eşlik etti. Bahamalar Başbakanı Hon. Philip Davis, Bahamalar Başbakan Yardımcısı, Turizm, Yatırım ve Havacılık Bakanı I. Chester Cooper ve Ulaştırma ve İskan Bakanı JoBeth Coleby-Davis merasimde birer konuşma yaptı. Küresel Yatırım Holding ve Küresel Ports Holding Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Kutman’ın konuşmasının akabinde aktifliğe denizciliğe istikamet veren dünyaca ünlü şirketlerin yöneticileri de katıldı. Nassau Kruvaziyer Limanı CEO’su Mike Maura Jr., Royal Caribbean Eser Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdürü Jay Schneider, Disney Kruvaziyer Lider Yardımcısı Jose I. Fernandez, Norveç Kruvaziyer Şirketi Başkanı David Herrera, Carnival Corporation Kıdemli Lider Yardımcısı Marie McKenzie, MSC Kruvaziyer CEO’su Rick Sasso geceye katıldılar.

Açılış konuşmalarının akabinde Bahamalı sanatkarların sahne aldığı geceye drone şovları renk kattı.

Şehir ile bütün bir liman

Yenileme çalışmaları tamamlanan liman, 300 yıllık geçmişi olan Nassau’nun canlı kültürel mirasını da yansıtırken, birebir vakitte bir cümbüş merkezi olacak. Kent ile bir bütün olarak öne çıkan liman, bir Junkanoo müzesi, otantik Bahama yiyecek ve içecek satış noktaları, organize bir kara ulaşım alanı, birinci sınıf bir amfitiyatro üzere alanları, bir sanat galerisi ve yeni yeşil alanlar, Bahama kültürünün ve eşsiz, lokal olarak üretilen eserlerin tanıtımına odaklanan pazar yeri ile de dikkat çekiyor. Nassau Kruvaziyer Limanı’nın güç muhtaçlığını desteklemek hedefiyle 1.5 MW’lık güneş gücü santrali de yer alacak.

Hedef 2023’te yaklaşık 4.5 milyon yolcu ağırlamak

Limanın Bahamalar için bir dönüm noktası olduğunu anlatan Küresel Yatırım Holding ve Küresel Ports Holding Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Kutman,

“Global Ports Holding’in portföyündeki 14 ülkedeki 27 kruvaziyer limanı adeta bir Türk büyükelçiliği üzere çalışıyor, ülkemizi temsil ediyor. Nassau Kruvaziyer Limanı da yeni yüzüyle, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında Türk bayrağını Bahamalar’da dalgalandıracak. Yenileme çalışmalarının akabinde limanın günlük yolcu ağırlama kapasitesi 30 bin bireye çıktı. Bu da 2023 yılı için yalnızca Nassau Kruvaziyer Limanı’nda yaklaşık 4.5 milyon yolcu ağırlamamızı sağlayacak. Bahamalar Hükümeti ve vatandaşları da bu büyümeden faydalanacaklar. Nassau Kruvaziyer Limanı’nda başardıklarımızdan gurur duyuyoruz. Bu yenileme çalışmaları, sırf yeni binaların inşası ve hoş tasarım estetiğinden çok daha fazlasını söz ediyor. Bu liman birebir vakitte Bahamalar halkı için Bahama mirası ve kültürünün ve sayısız yeni fırsatın tanıtılması manasına da geliyor”

dedi.

‘Karayiplerin başkan limanı olacak’

Global Ports Holding’in 14 ülkede 27 liman işlettiğine dikkat çeken Mehmet Kutman,

“Nassau, dünyanın en işlek transit limanıdır. Bahamalar Hükümeti ve kilit paydaşlarla paydaşlığımız sayesinde, Küresel Ports Holding ve Nassau Yolcu Limanı grupları birinci sınıf bir destinasyon yarattı. Bu geliştirmeler ile Nassau Kruvaziyer Limanı’nın Karayipler’deki başkan kruvaziyer limanı olmasını sağlayacağız. 2024 için öngördüğümüz geliştirmelerin de tamamlanmasıyla, ziyaretçilerimiz için daha fazla cazibe merkezi olacağız”

ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir