Arife günü ne zaman idrak edilecek? 2023 Kurban Bayramı arifesi için geri sayım

2023 Kurban Bayramı tatil planına taraf vermek isteyen vatandaşlar, Diyanet’in açıkladığı bayram tarihini sorguluyor. Bayramın yanı sıra arife günü olarak bilinen günün tarihi de merak edilenler ortasında. İşte, 2023 Kurban Bayramı arifesi tarihi…

2023 KURBAN BAYRAMI ARİFE TARİHİ

Kurban Bayramı bu yıl 28 Haziran – 1 Temmuz tarihleri ortasında idrak edilecek.

Kurban Bayramı arifesi hasebiyle 27 Haziran Salı günü yarım gün tatil olacak.

ARİFENİN MANA VE ÖNEMİ

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğlen namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğlen vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat’tan Müzdelife’ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat’ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va’z dinleme, Kur’ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

ARİFE GÜNÜ İBADETLERİ

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ait olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş, yeniden “Arefe günü tutulan orucun bundan evvel ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”

İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen yahut kesmeyen yolcu olan yahut olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir